Yıldız Rover

Space and Art Kitchen

Yıldız Rover Takımı kimdir?

Temmuz 2018 yılında okulumuzun birbirinden farklı fakülteleri ve birbirinden farklı bölümlerindeki öğrenciler, aynı amaç doğrultusunda bir araya gelerek Yıldız Rover Takımını oluşturmuştur. Yıldız Rover Takımı kulübümüzün teknik yarışma takımıdır.

Yıldız Rover Takımı olarak kurulduğumuz günden bu yana Rover hakkında araştırma ve üretim faaliyetlerini multidisipliner bir çalışma ortamında yürüterek European Rover Challenge’a (ERC) ve Amerika’da düzenlenecek olan University Rover Challenge’a (URC) büyük bir heyecan ve özveri ile hazırlanmaktayız.

Rover Nedir?

Roverlar; gezegen yüzeyleri gibi insanların erişmesinin ve yaşamını sürdürmesinin zor olduğu alanlarda organik bileşenleri analiz edebilmek, geçmişte veya halen devam eden olası canlılık keşifleri yapabilmek ve diğer gerekli görev ve incelemeleri yerine getirebilmek için tasarlanmış uzay araştırma araçlarıdır.

NASA_Mars_Rover

URC Nedir?

University Rover Challenge (URC), Mars Desert Research Station (MDRS) tarafından desteklenen, üniversite öğrencileri için düzenlenen, dünyanın önde gelen robotik yarışmalarından biridir. Her yıl Haziran ayının birinci günü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güney Utah Çölü’nde Mars Desert Researsh Station’da 36 takımın katılımıyla düzenlenilir. 

ERC Nedir?

ERC (European Rover Challenge) uluslararası mobil robot yarışmalarını bilimsel ve teknolojik şovlarla birleştiren prestijli bir uzay-robotik etkinliğidir. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenci ekipleri, gerçek ESA ve NASA misyonlarına dayanan görevleri yapabilmek için tasarladıkları rover araçlarını sunarlar. ERC, Polonya’nın Kielce şehrinde 28 takımın katılımıyla her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

european-rover-challenge-2018-1-638